Usługi WMS w QGIS

Dzisiaj opis kilku przydatnych rzeczy związanych z usługami WMS w QGIS. Niektóre z nich na pewno się przydadzą podczas pracy. Do pobrania dodałem też import w pliku XML usług WMS geoportalu dla tych, którzy nie lubią wpisywać ich z palca.

1. Jak podłączyć usługę WMS w QGIS Należy kliknąć przycisk dodaj warstwę WMS/WMTS > przycisk nowy > nadać nazwę i wpisać adres url do którego się odwołujemy. Jeśli usługa jest zabezpieczona należy wpisać użytkownika i hasło.

Okno definicji nowej usługi WMS w QGIS
2. Jak przenieść zdefiniowane usługi WMS/WMTS w QGIS na inny komputer lub je zaimportować. Należy kliknąć przycisk dodaj warstwę WMS > przycisk zapisz > wybrać usługi do eksportu i je wyeksportować.

Okno eksportu usług WMS w QGIS
Usługi WMS Geoportalu2 w pliku XML gotowym do importu do QGIS znajdziecie tutaj. (07.07.2014) wystarczy zapisać je na dysku.  

Import odbywa się jak na powyższym obrazku poprzez wciśnięcie przycisku wczytaj i wskazanie pliku xml. Warto przyjrzeć się strukturze pliku – jest niezwykle prosta.

3. Gdzie QGIS przechowuje cache usług WMS i co w nim jest ? Cache danych to zapis lokalnych plików graficznych pobranych przez Qgis za pomocą usługi WMS na dysku użytkownika w celu wyświetlenia w programie. Wystarczy wejść w Ustawienia > Opcje > Sieć > Ustawienia cache

Ustawienia cache WMS w QGIS
Po wejściu do katalogu określonego w ścieżce zobaczycie cache zapisany podczas pracy z usługami wms w QGIS. Pliki z rozszerzeniem d to zmodyfikowane pliki graficzne z nagłówkiem mówiącym o pochodzeniu pliku. Otwiera je np irfanview który ignoruje zapisy w pliku przed nagłówkiem właściwego pliku graficznego. Zaawansowani mogą je otworzyć notepadem++ i przyjrzeć się nagłówkom. Potem oczywiście należy natychmiast je skasować np przyciskiem wyczyść na obrazku powyżej 😉

4. Czy WMSy to tylko usługa serwująca obrazki ? Nie, niektóre WMS posiadają możliwość odpytania o atrybuty poleceniem FeatureInfo.

Jako przykład możemy użyć WMS z oddziałami ZUS (ZUS zasięgi). Klikając ikonką informacji o obiekcie

Przycisk wyboru informacji o obiekcie w QGISprzy zaznaczonej warstwie usługi można zobaczyć atrybuty pojedynczego obiektu obejmujące min. dane teleadresowe i numery telefonu.

5. Skąd wziąć listę usług WMS które można użyć ? Listę usług WMS oferuje usługa katalogowa CSW którą opisałem tutaj.

6. Gdzie mogę dowiedzieć się więcej o usługach WMTS ?

Opis usług WMTS i podłączenia do QGIS: https://geoinformatyka.com.pl/podlaczanie-uslug-wmts-z-geoportalu-2-do-qgis-2-0-1/