Darmowe dane BDOO w GML – jak je wczytać do QGIS

[Aktualizacja do nowej wersji danych BDOO z 28.07.2016 – baza spatialite z dołączonymi słownikami]

Kilka dni temu CODGiK opublikował dane BDOO (Bazę Danych Obiektów Ogólnogeograficznych 1:250000), którą można pobrać za darmo. Dane zostały zapisane w formacie GML, który ogólnie jest czytany przez QGIS poprzez zwykłe dodanie warstwy wektorowej.

Pierwszy z postulatów, którzy zgłaszają użytkownicy na różnych forach to fakt, że dane są podzielone na województwa. Większość wolałaby mieć całą Polskę w całości. Połączyłem więc dane w jeden zestaw dla całej Polski w GML do pobrania poniżej.

Drugi problem, który jak mi się wydaje niewiele osób zauważyło,to fakt nie czytania przez QGIS relacji wiążących dane ze sobą zawartych w xlink gml, które umożliwiają pełne wczytanie danych z powiązaniami jakie w nich występują. Jest to problem globalny z plikami gml i ich implementacją w systemach GIS. Zaktualizowałem xlinki w połączonych danych w taki sposób aby referencje do obiektów były czytane jako dodatkowa kolumna w Qgis – przykładowo można zobaczyć w warstwie OT_SWRS_L przetworzonych danych dodatkową kolumnę ciek1, która zawiera referencje do pliku OT_Ciek.xml.

Trzeci problem to brak jasnego zapisu słowników, które są zawarte w XSD schematu dołączonego do danych. Słowniki do BDOO możecie przetworzyć za pomocą sposobu opisanego tutaj do postaci czytanej przez człowieka.

Przetworzone, scalone i spakowane dane dla całej Polski w wersji danych BDOO z 28.09.2015 dostępne są tutaj w plikach GML. Dodatkowo dodałem wykaz łączeń między plikami z informacją o istniejących i brakujących połączeniach w pliku xlink_raport.txt oraz dodatkowe kolumny do czytania referencji w plikach. Rozmiar ok 187 mb.

Przetworzone dane do postaci bazy spatialite gotowej do wczytania w Qgis dla danych z 28.07.2016 (na stronie koło linków nie wiedzieć czemu data jest inna) z już podłączonymi słownikami dla całej Polski dostępne są tutaj.

Wersja poprawiona umożliwiająca czytanie danych z innymi sterownikami niż OGR.

Widok wczytanych danych w QGIS – wizualizacja rzek po nazwie.

rzeki_nazwy_bdoo

Widok wczytanych danych spatialite w Arcgis 10.4.1

arcgis

Jeśli znajdziecie jakieś błędy w danych źródłowych zgłaszajcie je na stronie wskazanej w informacji na stronie CODGiKu, jeśli uważacie że coś jest nie tak z przetworzeniem do całości piszcie do mnie.

Jeśli chcecie wczytać dane BDOO połączone relacyjnie do Qgis obejrzyjcie ten wpis.

Jeśli chcecie wiedzieć więcej o przetwarzaniu danych gml w tym w Qgis zapraszam do zapoznania się z ofertą szkoleń.

3 komentarze do “Darmowe dane BDOO w GML – jak je wczytać do QGIS”

    1. Ponieważ w pliku GML z PTWP_A z województwem zachodniopomorskim (32) ktoś takie dane umieścił. Więc skoro się łączyły to połączyły się w całości włącznie z Bałtykiem w górach. Nie odpowiadam za błędy w danych źródłowych.

Możliwość komentowania została wyłączona.