Przykład użycia biblioteki JQuery do pozyskania danych słowników ze schematu XSD BDOT10k

Schematy XSD umożliwiają walidację plików XML min. do zawartych w nich słowników.
Co jednak, jeśli chcemy tylko użyć danych zawartych w tych schematach żeby uzyskać słowniki, które możemy zastosować np. w systemach GIS?

Posłużymy się dzisiaj biblioteką JQuery dostępną tutaj.
JQuery jest biblioteką javascript pozwalającą na przetwarzanie dokumentów sieciowych w przeglądarce po stronie klienta. Jeśli jesteście zainteresowani większą ilością informacji jak używać tej biblioteki polecam stronę try.jquery.com zawierającą zarówno wykłady jak i ćwiczenia online.

Co będzie nam potrzebne ? Schemat ze słownikiem BDOT10k dostępny tutaj, kod html (poniżej)

kod w javascript przetwarzający xsd BDOT10k w html

Kod javascript generujący tabelę wraz z funkcją zamien pozwalająca na zamianę ciągu znaków z dużymi literami na poszczególne słowa w słowniku znajduje się na obrazku poniżej.

kod javascript dla schematu danych bdot10k przetwarzający do html

Dla efektu wizualnego dodałem również kod css pozwalający na nieco przyjemniejszy dla oka wygląd wygenerowanej tabeli. (poniżej)bdot10k_xsd_css
Efekt przetworzenia jest widoczny tutaj.

Można zapisać powyższą stronę jako html uzyskując w katalogu, który się utworzy cały kod którego użyłem. Kod nie jest kodem produkcyjnym, więc nie należy go w produkcji stosować.

Uzyskaną kolumnę opis ze spacjami można za pomocą słownika dostępnego w Excelu poprawić o polskie znaki. (zaznacz kolumnę i użyj przycisku F7).

Dla wytrwałych polecam próbę przetworzenia słowników ze schematów XSD widocznych na stronie GUGiK np dla GESUT i BDOT500.
Powodzenia

Jeśli nie wiesz jak wczytać dane BDOT 10k do QGIS zobacz ten wpis