Arcgis i sterownik OGR czyli jak połączyć ogień i wodę

Dość często widzę dyskusje zwolenników oprogramowania komercyjnego i opensource, które oprogramowanie jest lepsze, potrafi więcej i gdzie można wydajniej pracować.

Paradoksalnie znaczna część oprogramowania komercyjnego używa sterowników lub bibliotek opensourcowych lub freewarowych tam gdzie ich licencje nie są zarażające, a opensource rozwija się dodając funkcjonalności znane z komercyjnych oprogramowań.

Poszukując w sieci wskazówek jak podłączyć sterowniki OGR do Arcgis natknąłem się na gotowy dodatek który to robi. Na stronie https://github.com/rburhum/arcgis-ogr znajduje się link do pakietu instalacyjnego, który umożliwia dodanie wczytywania danych przez sterownik ogr do arcgisa. Według autora testowany był w wersji 10.1 Arcgisa ale również w wersji 10.4.1 działa.

Po zainstalowaniu należy w arcmap uruchomić polecenie customize > customize mode > zakładka commands > w polu show commands containing wpisać ogr > zaznaczyć polecenie Add Ogr Layer i przeciągnąć je na belkę aby było dostępne.

ogr dla Arcgis

Kliknięcie w przycisk add OGR Layer powoduje możliwość wczytania do Arcgis obsługiwanych przez OGR typów plików wektorowych których lista znajduje się poniżej.formaty_ogr

Poniżej widok wczytanej warstwy SWRS_L z plików GML bazy danych obiektów ogólnogeograficznych BDOO o których można więcej przeczytać tutaj.

swrs_l_plik_gml_arcgis

Proste sterowanie wczytywania pól i ich typów odbywa się za pomocą plików gfs które opisałem tutaj.

Oczywiście do rozwiązania zostaje kilka problemów, takich jak kodowanie plików, prawidłowa konfiguracja wczytania danych i kilka innych szczegółów związanych z kompatybilnością sterownika z Arcgisem, których rozwiązanie zostawię prowadzącym szkolenia oraz wykłady, którzy tak chętnie wykorzystują informację z tej strony. 😉