Zamiana starego numeru księgi wieczystej na nowy.

Od czasu kiedy ministerstwo sprawiedliwości uruchomiło portal Nowej Księgi Wieczystej sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości stało się bardzo proste. Niestety – jeśli posiadamy tylko stary numer księgi wieczystej, zaczynają się problemy.

Załóżmy że przykładowy stary numer to 5678  w sądzie w Gdyni, a jego odpowiednik dla nowej księgi wieczystej to GD1Y/00005678/6.
Przyjrzyjmy się formatowi nowego numeru księgi wieczystej, wymaganego przez portal NKW.
Wygląda następująco: GD1Y/00005678/6, gdzie:
GD1Y – to kod sądu (4 znaki) w tym wypadku Gdynia. Wykaz kodów sądów do ściągnięcia
00005678 – numer starej księgi uzupełniony zerami na początku do 8 znaków (stary numer to 5678).
6 – suma kontrolna którą możemy obliczyć np. za pomocą programu cyferka – dostępnego na stronach Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii

Co jednak jeśli starych numerów ksiąg wieczystych mamy mnóstwo i chcemy dodać np. w Excelu nowe numery nie wpisując za każdym razem danych do okienka programu ?
Na dole udostępniam plik xls z funkcją o nazwie nkw() napisaną przeze mnie w VBA, która przetwarza stary numer księgi na nowy. Wystarczy wpisać kod sądu zgodny z listą powyżej oraz stary numer, a funkcja obliczy pełny nowy numer wraz z sumą kontrolną. W arkuszu podałem kilka przykładowych numerów ksiąg ułatwiających zrozumienie jak działa skrypt.

Jeśli chcecie dodać tę funkcję na stałe – wyczyście dane w formularzu, zapiszcie w Excelu poprzez zapisz skoroszyt jako dodatek (*.XLA)  i dodajcie go do swojego excela.
Funkcja będzie wtedy dostępna przy każdym uruchomieniu Excela.

Arkusz XLS można pobrać tutaj – przeliczanie do nowej księgi wieczystej