Podłączanie danych z portalu danepubliczne.gov.pl (CKAN) do Qgis

Portal danepubliczne.gov.pl jest portalem który zbiera ogólnodostępne dane np. z administracji publicznej i innych źródeł pozwalając na zintegrowanie ich w jednym miejscu. Prowadzony jest przez Ministerstwo Cyfryzacji w opensourcowym systemie CKAN, który powoli staje się podstawowym programem do publikowania w sieci tego typu danych w Europie.

Na stronie danepubliczne.gov.pl w zakładce baza wiedzy znajduje się artykuł jak korzystać z danych serwisu za pomocą API. CKAN współpracuje z różnymi klientami i językami programowania min. za pomocą gotowych wtyczek, które możecie zobaczyć na tej stronie.

Dzisiaj zajmiemy się sposobem czytania danych i usług z tego portalu za pomocą QGIS.

Aby połączyć się z portalem danepubliczne.gov.pl należy zainstalować wtyczkę Open Data Browser (CKAN), którą można wyszukać pod nazwą CKAN-Browser.

Po zainstalowaniu wtyczki należy ją skonfigurować wybierając z menu wtyczki polecenie Settings jak na poniższym obrazku.


Następnie w oknie które się otworzy należy dodać do ustawień ścieżkę do API jak na poniższym obrazku oraz ścieżkę do katalogu tymczasowego do którego ładowane będą dane tymczasowe zasysane z sieci. Link do przeklejenia do okienka serwera. https://danepubliczne.gov.pl/api/3


Po kliknięciu Save i wywołaniu okna przeglądarki CKAN z menu jak poniżej.
Pojawia się okno przeglądarki w Qgis, którą możemy używać do przeglądania danych na serwerze danepubliczne.gov.pl.

Żeby tego nie opisywać zbyt długo zamieszczam film czego możecie się spodziewaći jak mniej więcej się po tym poruszać.

Dostawców danych do portalu proszę o zapoznanie się ze specyfikacjami danych i usług, które serwują ponieważ w tego typu niepolskich klientach widoczne będą wszelkie błędy techniczne. Np. nie da się pobrać WMS Geo-Systemu ze względu na pewien błąd. Pozostawię firmie odkrycie o co chodzi. Da się natomiast wczytać dane WMS z Geoportalu czy CSV z punktów adresowych.

Jak na dłoni widać również problemy z podejściem do danych np. CODGiK które są serwowane z ftp prawdopodobnie nie obsługiwanego przez wtyczkę, czy spakowanych danych zip lub plików gml serwowanych przez Geo-System.

Portal danepubliczne.gov.pl może być źródłem wielu ciekawych informacji. Ministerstwu Cyfryzacji, które się portalem opiekuje bardzo dziękuję za zintegrowanie danych w formie dostępnej dla wielu programów za pomocą oprogramowania open source oraz dbanie o ustawiczne zwiększanie ilości dostępnych danych.

Miłego testowania. 🙂