Kompresja plików las – format laz

Pliki lidar w formacie las mają dużo zalet i jedną poważną wadę. Ilość informacji w nich zawarta powoduje, że mają duże rozmiary, co utrudnia zarówno ich przechowywanie jak i obróbkę. Stosując kompresję do pliku laz powodujemy że pliki te będą kilkukrotnie mniejsze i łatwiejsze do przechowywania na dysku. Nie spowodują również zmian w plikach czyli działają jak zwykła kompresja danych.

Do kompresji pliku las do laz stosuje się program laszip.exe który jest częścią pakietu lastools.
Licencja :LGPL (opensource)

Szczegółowy opis działania tego programu i szczegółowe analizy rozmiaru przed i po spakowaniu możecie znaleźć tutaj http://www.cs.unc.edu/~isenburg/lastools/download/laszip.pdf

Dane skompresowane tym formatem zajmują 90% miejsca mniej a po rozpakowaniu ich suma kontrolna jest identyczna. Program działa również bardzo szybko i jest w stanie w kilka sekund wypakować kilkusetmegowy plik.

Warto zauważyć że znacząca część producentów oprogramowania zaimplementowała ten format jako format odczytu/zapisu i można go coraz częściej wykorzystywać bez rozpakowania. Wykaz dostępnego oprogramowania wykorzystującego ten format znajduje się na stronie http://www.laszip.org/

Przykłady użycia:

Pakowanie danych – do katalogu z plikami las kopiujemy plik laszip.exe oraz tworzymy w katalogu plik tekstowy o nazwie pakuj.bat o zawartości laszip.exe *.las. Uruchamiamy plik pakuj.bat podwójnym kliknięciem.

Wypakowanie danych – do katalogu z plikami laz kopiujemy plik laszip.exe oraz tworzymy w katalogu plik tekstowy o nazwie wypakuj.bat o zawartości laszip.exe *.laz. Uruchamiamy plik wypakuj.bat podwójnym kliknięciem.

Program laszip oferuje również wiele innych możliwości eksportu i importu danych o których można przeczytać tutaj (example usage).

Jeśli chcecie wiedzieć więcej o przetwarzaniu danych LIDAR  zapraszam do zapoznania się z ofertą szkoleń.