Baza Danych Obiektów Topograficznych 1:10000 (BDOT10k) składa się z dwóch komponentów. Komponent TOPO jest elementem bazy odpowiedzialnym za przechowywanie danych z dużą ilością atrybutów opisowych. Komponent KARTO jest komponentem odpowiedzialnym za przechowywanie danych potrzebnych do wyświetlenia obrazu arkusza mapy. Obydwa komponenty przechowują dane w plikach w formacie XML. Aktualizacja opisu 26.10.2016
W przypadku TOPO dane BDOT to kilkadziesiąt warstw, których listę znajdziecie tutaj. Pliki warstw kończą się na kodem warstwy (np. <nazwa>_ADMS_A.xml,<nazwa>_BUSP_L.xml) Końcówka _A _L _P oznacza typ obiektów odpowiedni powierzchnię, linie łamane, punkty. Kod warstwy możecie znaleźć w kolumnie 3 listy.
Aktualizacja 26.10.2016 – UWAGA wskutek zmian interpretacji schematu danych z rozporządzenia dla BDOT10k TOPO geometria w plikach xml wydawanych obecnie przez CODGiK i WODGiKi jest czytana bezpośrednio bez potrzeby zmian w plikach poniższym programem. Jeśli geometrię dla plików *_A.xml możecie odczytać w Qgis poniższy program jest już niepotrzebny. Czytanie atrybutów z plików xml niezbędnych do łączenia danych ze słownikami umożliwia w QGIS wtyczka gml Loader.
Symbolika dla wczytanych danych BDOT10k TOPO w programie Qgis dostępna jest tutaj.
Danych BDOT10k TOPO nie da się w części wczytać jako geometrii do QGIS 2.0. Ponadto część danych została zapisana w plikach XML w sposób uniemożliwiający ich użycie.
Ponieważ GUGiK wprowadził format GML jako otwarty format wymiany nieco dziwi mnie fakt, że nie ma możliwości przeczytania danych TOPO ogólnodostępnym oprogramowaniem np opensource i można to zrobić jedynie za pomocą specjalnie dostosowanych komercyjnych pakietów, które sprzedawane są w dość wysokich cenach.
Zdaję sobie sprawę że tzw normalnych ludzi i większości firm raczej nie będzie stać na kupienie ww. pakietów dlatego poniżej publikuję program, który dostosowuje dane XML BDOT10k w wersji TOPO oraz TBD do możliwości czytania przez Qgis.
Opis programu:
Program przetwarza katalog z plikami XML BDOT10k TOPO, TBD XML na wskazany katalog z plikami o rozszerzeniu XML/GML, które można wczytać do QGIS poprzez dodanie warstwy wektorowej. Do użycia programu niezbędny jest system Windows z zainstalowanym Frameworkiem .NET w wersji 4.
Aby program zadziałał prawidłowo wejściowe pliki XML z BDOT opartym o GML 3.2 lub TBD muszą być plikami poprawnie zwalidowanymi, zgodnymi ze schematami XSD wymaganym przez GUGiK. W przeciwnym wypadku będą występować błędy.
Warunki użycia programu: Program nie może być dołączany do innego oprogramowania ani nie może być redystrybuowany przez użytkownika. Jedynym źródłem pobrania legalnej kopii programu jest strona internetowa geoinformatyka.com.pl. Jest darmowy i można go używać komercyjnie, ale na własną odpowiedzialność. Jeśli zauważycie błędy piszcie do mnie na adres mailowy widoczny w nagłówku. Program jest spakowany do formatu rar – możecie go rozpakować za pomocą programu 7-zip.
Importer danych Bdot 10k TOPO i TBD wersja 0.56
Aktualizacja 17.02.2014 – dodałem przetwarzanie TBD TOPO do plików xml/gml
Aktualizacja 02.04.2014 – poprawiłem zgłoszone błędy, dodałem opcje eksportu wartości znaczników odnoszących się do zewnętrznych tabel w sposób umożliwiający łatwe podłączenie zewnętrznych tabel.
Informacje 28.05.2014 – jeśli program nie przetwarza prawidłowo plików xml/gml sprawdź czy w pliku nie występują przecinki jako separator dla liczb. W przypadku gdy warstwa nie będzie zawierała w sobie żadnych danych geometrycznych QGIS wyrzuci błąd przy próbie wczytania. Program był wcześniej mylnie wykazywany jako zawierający zagrożenie przez produkty Nortona – po zgłoszeniu aplikacja została przez Symantec zaakceptowana jako nie zawierająca zagrożeń i powinna się normalnie uruchamiać po aktualizacji antywirusa do najnowszych baz. W razie problemów proszę o kontakt na maila powyżej.
Informacje 05.09.2014 – przykładowe dane BDOT10k wraz ze schematami XSD zostały opublikowane na stronie CODGiK .
Jeśli interesuje was temat BDOT10k więcej można przeczytać np. w monografii o bdot10k opublikowanej przez GUGiK. Ze względu na to że GUGiK ciągle nie potrafi utrzymać ścieżek do swoich zasobów na stronie i ciągle muszę zmieniać linki do materiałów podlinkowałem wyszukiwanie w google monografii.
Jeśli chcecie wiedzieć więcej o przetwarzaniu danych gml w tym w Qgis zapraszam do zapoznania się z ofertą szkoleń.