Autocad 360 – czyli dostęp do podstawowych funkcji Autocada przez przeglądarkę internetową

Autocad 360, dawniej project Buterfly to usługa udostępniona przez Autodesk pod adresem https://www.autocad360.com  pozwalająca na tworzenie, przeglądanie oraz pracę wielu użytkowników na plikach DWG i DXF poprzez przeglądarkę internetową.

Usługa wymaga założenia bezpłatnego konta i jest bezpłatna przy pewnych ograniczeniach (szczegóły tutaj). Produkt polecany wszystkim którzy chcą podejrzeć pliki 2D DWG i DXF bez zainstalowanego na komputerze Autocada.

Za pomocą przeglądarki można odczytać i modyfikować różne wersje pliku DWG i DXF oraz używać podstawowych narzędzi 2D za pomocą standardowych choć okrojonych komend Autocada. Aplikacja podzielona jest na trzy części widoczne z lewej strony. Messages pokazuje informacje o koncie, Drawings pozwala na zarządzanie rysunkami, a Editor na ich edycję.

autocad 360 zrzut ekranu

Jedną z ciekawych funkcji Autocada 360 jest możliwość podglądu map google w tle oraz wyszukiwanie adresów za pomocą usług google. Niestety map googla nie da się wydrukować w PDF ani nie ma możliwości ich digitalizacji w sposób pozwalający zachować współrzędne na gotowym rysunku. Aucoad ws - adresy zrzut ekranu

Gotowy rysunek można zapisać i pobrać w formacie DWG DXF DWF PDF lub jako obrazek. Można go również udostępnić publicznie z prawami do edycji lub nie za pomocą linka lub maila.

Ciekawą opcją jest możliwość opisania rysunku pozwalająca na zdalną pracę grupową i ustalanie zmian.

Udostępniłem przykładowy rysunek bez praw możliwości edycji i zapisu pod adresem: https://app.autocad360.com/main/publish?link=QURRazU4c0h2aUZkbmFp

Program wydaje się być ciekawą alternatywą do pracy zespołowej przy założeniu jednak, że wasze dane możecie w chmurę załadować.