Jak symbolikę Geomedii z bibliotek fsm i plików SVG Intergrapha użyć w QGis.

SVG – czyli Scalable Vector Graphics to plik XML zawierający grafikę wektorową o której więcej możecie przeczytać tutaj. Pliki te używane są do przechowywania min.symboliki w programach GIS.

Pliki takie można tworzyć i edytować np. za pomocą programu Inkscape.

Pliki svg zazwyczaj charakteryzują się tym, że da się je otworzyć w przeglądarce internetowej. Oczywiście jak zawsze, gdy wszystko wydaje się za proste, takie być nie może. Pliki svg występujące zazwyczaj z biblioteką styli fsm, których używa Geomedia 6.1 Intergrapha są pod tym względem wyjątkiem.

Zauważyła to widać również firma Intergraph, która w ramach dokumentacji do Geomedia Smart Client udostępniła program umożliwiający konwersję bibliotek FSM z plikami SVG z Geomedii 6.1 na „zwykłe” SVG czytane przez wszystkie programy w tym QGIS.

Program możecie znaleźć na oficjalnej stronie dokumentacji programu Geomedia

Wystarczy z powyższej strony ściągnąć program SVGScaler wskazać katalog źródłowy i docelowy, a otrzymamy pliki svg zawierające symbole z biblioteki, które możemy wczytywać w wielu programach. W Qgis należy do katalogu \apps\qgis\svg dokopiować katalog z własnymi bibliotekami oraz we właściwościach symboliki warstwy użyć wypełnienia SVG.

I na koniec prośba szczególnie dla szkoleniowców pochodzących z firm o korzeniach amerykańskich, jesteśmy w Polsce więc plik SVG wymawiajmy es-fał-gie a nie es-fi-dżi. Na dłuższą metę słuchanie takiej wymowy może być dla słuchaczy drażniące.