Analiza ulic pobranych z usług WFS EMUiA z danymi PRG GUGiK

Po poprzedniej analizie aktualności punktów adresowych na podstawie wersji zawartej w plikach GML, pora na bezpośrednie porównanie danych zawartych w usługach WFS EMUiA i odpowiadających im danych pobranych z PRG. Jest to drugi wpis z zaplanowanych czterech postów o jakości danych adresowych w Polsce.

Założenie

Należało porównać geometrie ulic występujące w kilku tysiącach usług WFS Ewidencji Miejscowości Ulic i Adresów z zebranymi przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii danymi zawartymi w Państwowym Rejestrze Granic.

Porównanie miało na celu zweryfikowanie różnic w poszczególnych gminach oraz zdefiniowanie potencjalnych problemów występujących po stronie danych EMUiA w usługach WFS oraz danych PRG.

Pozyskanie danych ulic w WFS EMUiA

Masowe pozyskanie danych ulic z usług WFS EMUiA odbyło się poprzez odpytanie istniejących adresów usług pozyskanych z Ewidencji Zbiorów i Usług Danych Przestrzennych przez skrypt pobierający dane ulic.

Niedostępność całości lub części usług WFS EMUiA

W Ewidencji Zbiorów i Usług Danych Przestrzennych można stwierdzić wstępną dostępność 2380 adresów usług dla tematu 1.5 Adresy posiadających adres usługi pobierania w tym rejestrze które były zdefiniowane dla gmin.

W trakcie pobierania okazało się, że niektóre usługi nie były dostępne lub w przypadku wywołania zdefiniowanej warstwy w getcapabilities odpowiadały informacją o braku istnienia warstwy przy próbie jej pobrania.

W części usługi pobierania nie potrafiły zwrócić odpowiedzi w sposób prawidłowy lub nie zwracały jej wcale np. generując błędy serwera lub usługi proxy.

Błędy w pobieranych danych EMUiA

W pobieranych danych zdefiniowano różne czasem nieprawidłowe definicje kodów EPSG oraz zapisywano definicje układu EPSG w różny sposób. Poniżej wykaz wszystkich kodów EPSG zgłaszanych przez usługi WFS EMUiA.

Zdarzały się usługi gdzie na jednej warstwie zdefiniowane były różne typy danych (linia, poligon) lub usługa pobierania nie zawierała danych co uniemożliwiało odczyt w standardowym oprogramowaniu GIS.

Efekt pobrania danych ulic z EMUiA

Po usunięciu problematycznych usług z listy pobierania pobrałem dane ulic z 1941 gmin czyli 256217 geometrii ulic z obszaru całej Polski, które nie zawierały powyższych problemów.

Analiza danych ulic EMUiA i PRG – wnioski

  • brak jest w obszarze całości danych utrzymania zestandaryzowanych nazw warstw oraz nazw i typów kolumn w przekazywanych danych. Różni producenci oprogramowania w różny sposób definiują nazwy i typ kolumn. Wszystkie występujące kolumny zostały dodane do pliku wynikowego, a w przypadku rozbieżności w typie danych zdefiniowano typ kolumny jako tekstowy.
  • brak jest w części aktualizacji danych PRG z zakresu ulic danymi EMUiA mimo że w niektórych przypadkach minęło już wiele miesięcy.
  • w danych EMUiA zdarzają się w warstwie liniowej ulic place, które w PRG powinny znajdować się jako oddzielna warstwa poligonowa.
  • w części danych ulic w PRG nie zostały uwzględnione wszystkie elementy, które są zawarte w danych pobierania EMUiA, czyli dane nie zostały w PRG zaktualizowane w całości.
  • z nieznanych powodów w części gmin dane PRG zawierały więcej ulic niż było dostępnych w danych WFS EMUIA co oznacza prawdopodobnie, że dane w usłudze WFS EMUIA są nie zasilane lub zasilenie PRG nastąpiło za pomocą innych danych.
  • nazwy ulic w PRG w części zawierają usterki wynikające z nie usunięcia przedrostka ul. lub ulica z nazwy ulic.
  • próby odpytania linków do dokumentów które zostały zdefiniowane w usługach firmy Geo-System kończyły się informacją o braku takiego zasobu.

Dane do pobrania

Analizowane dane można pobrać w pliku geopackage.

Plik zawiera dwie warstwy: EMUiA oraz PRG (utworzone na podstawie PRG SHP pobranego z geoportalu i EMUiA aktualność 06.10.2024).

Do bazy dołączona jest symbolika definiująca ulice z PRG kolorem niebieskim, a dane EMUiA kolorem czerwonym po wczytaniu do Qgis.