Rejestr PRG – adresy
Dane adresowe PRG są danymi integrowanymi przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii (GUGiK) z danych pozyskiwanych przez gminy w drodze zgłoszeń punktów adresowych oraz uchwał o nadaniu i przebiegu ulic, które są uchwalane przez rady gminy oraz przekazywanych do systemu GUGiK przez systemy gmin.
PRG jest kluczowym rejestrem referencyjnym dla wielu systemów w tym tych związanych z zarządzaniem kryzysowym.
Jednym z istotnych elementów jakości tego rejestru jest aktualność danych, która ma bezpośredni wpływ na użyteczność informacji wykorzystywanych przez administrację publiczną, firmy prywatne i obywateli.
Różnice w PRG i EMUiA
W związku z zauważonymi przeze mnie różnicami występującymi w danych serwowanych przez usługi WFS gmin zawierającymi dane adresowe, a zebranymi w PRG danymi serwowanymi przez GUGiK stanąłem przed dylematem jak ustalić aktualność danych zawartych w paczce PRG pobranej z geoportalu.
Określenie aktualności danych w PRG
Po analizie dostępnych w geoportalu danych okazało się, że tylko dane adresowe PRG w plikach GML zawierały wersję obiektu, która umożliwiała określenie ich aktualności. Wersja obiektu dla punktu adresowego teoretycznie powinna być zgodna z nadaniem lub zmianą obiektu, więc po agregacji takich punktów dla gminy można wskazać kiedy dana gmina w zakresie punktów adresowych była ostatnio aktualizowana.
Zakładam, że w każdej gminie toczy się jakiś proces inwestycyjny, który kończy się zakończeniem budowy budynku i jego użytkowaniem co nieodłącznie wiąże się z nadaniem dla tego budynku adresu z aktualną datą jego dodania do systemu.
Analiza danych i wyniki
W celu uzyskania informacji jaka jest ostatnia wersja obiektu dla punktów adresowych każdej z gmin pobrałem 01.10.2024 o godzinie 20.00 dane z geoportalu dla całej Polski w formacie GML. Było to 8354479 punktów adresowych we wszystkich województwach w 16 plikach GML.
Po zagregowaniu danych i wyświetleniu wyników analizy na mapie okazało się, że część gmin patrząc na zagregowaną wersję obiektu punktów adresowych nie rozbudowuje się od wielu miesięcy, a kilka nawet od kilku lat. Jest to sytuacja mało prawdopodobna więc w ich przypadku dochodzi prawdopodobnie albo do błędów wersjonowania w zasileniu danych gdzie przypisywane są stare daty albo do braku aktualizacji danych.
Mapa Polski z liczbą dni od ostatniej wersji obiektów punktów adresowych dla gmin Polski wygląda następująco.
Wykaz gmin z najstarszymi wersjami obiektów w pobranych zbiorach danych.
Oczywiście powyższe dane można by było porównać z oficjalnym wykazem aktualizacji systemu PRG GUGiK który można znaleźć pod adresem https://emuia.gugik.gov.pl/?p=718
Niestety, mimo tego że zestawienie powyższe było do tej pory dość często aktualizowane, obecnie (1.10.2024) dostępne jest tylko zestawienie na dzień 22.08.2024 (data w nazwie pliku) i do tego w artykule, który mówi o aktualizacji z 8 lipca 2024.
Również zawarte w zestawieniu wartości w wielu przypadkach nie zgadzają się z tymi wynikającymi z wersji obiektów dla punktów adresowych uzyskanymi z danych.
Bardzo proszę GUGiK o uporządkowanie wersjonowania obiektów i/lub aktualizację danych, które według wersji są nie aktualizowane od wielu dni zwłaszcza jeśli dotyczą one terenów, które obecnie uległy powodzi.
Ze względu na to że część usług WFS dla EMUiA zgłoszonych do Ewidencji Zbiorów i Usług prowadzonych przez Głównego Geodetę Kraju nie działa, uprzejmie proszę również GUGiK o weryfikację istniejących w tym rejestrze adresów. Przykład dla gminy Rydułtowy poniżej.