Darmowe dane CODGiK – PRG to nie tylko punkty adresowe.

Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej udostępnia dane Państwowego Rejestru Granic na swojej stronie za darmo. Mało kto wie, że pod jakże mylącym opisem linku punkty adresowe znajduje się w spakowanych plikach GML rejestr (uwaga duży plik), który zawiera również inne dane.

Najprościej byłoby oczywiście zorientować się w zawartości pliku XML analizując dołączony do danych schemat danych, który nie tylko służy do kontroli ale i do poprawnego wczytywania go do niektórych systemów. Niestety nie załączono takiego schematu, a dane nie walidują się ze znanymi mi schematami z rozporządzenia.

Wczytując dane do Qgis bez schematu można zobaczyć, że istnieje kilka różnych kategorii danych w pliku gml. Jedną z nich o których chcę dzisiaj napisać są ulice w kategorii PRG_UlicaNazwa.

Po wczytaniu danych GML z tej kategorii do Qgis pojawią się ulice jako warstwy liniowe oraz place i ronda jako powierzchnie. W oryginalnych danych wszystkie ulice są porozbijane na poszczególne województwa dlatego połączyłem te dane. Wszystkie ulice z całej Polski możecie pobrać w pliku gml tutaj. (dane z 19.02.2016). Możecie wczytać je do Qgis tak jak każdą warstwę wektorową i zapisać w formacie, który wam odpowiada.

polska_ulice_prg

Dane zawierają w sobie nazwy ulic więc mogą być używane jako warstwy referencyjne do tworzenia np planów miast.

prg_ulica_atrybuty

Niestety nazwy szczególnie placów należy przed użyciem zestandaryzować ze względu na różne występowanie nazw przedrostków np pl. Pl. Plac.

Uwagi:

  • Z nieznanych mi powodów niektóre duże miasta według tych danych ulic nie mają.
  • W ramach zmiany struktury punktów adresowych, które niedawno wprowadzono zmodyfikowano połączenia między obiektami. wprowadzając nowe elementy, których opis można znaleźć tylko w wystąpieniach przedstawicieli pewnej firmy GISowej.
  • Referencje umieszczone są w elementach które nie występują w przepisach prawnych i schematach danych w rozporządzeniach. Nie ma też żadnej informacji jak takie połączenia czytać na stronie CODGiK ani GUGiK.
  • CODGiK i GUGiK mógłby wreszcie zacząć zamieszczać z każdymi danymi XML/GML schemat XSD za pomocą którego zostały wytworzone. Wielu ludziom byłoby łatwiej.

Jeśli jesteście zainteresowani możecie zobaczyć jaka jest aktualność punktów adresowych we wpisie tutaj.